Opłata adiacencka
Opłata adiacencka została uregulowana w art. 98a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Kiedy opłata może być naliczona?
Opłata adiacencka może być wymierzona, jeżeli w wyniku podziału nieruchomości na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa, wzrosła wartość tej nieruchomości.
Kto może naliczyć opłatę adiacencką?
Opłatę adiacencką ustala organ wykonawczy gminy, czyli wójt, burmistrz albo prezydent miasta.
W jakiej formie ustala się wysokość opłaty adiacenckiej?
Opłata adiacencka jest ustalana w drodze decyzji administracyjnej.
W jakim terminie może być wszczęte postępowanie w przedmiocie ustalenia opłaty adiacenckiej?
Postępowanie w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej może być wszczęte w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne.
Jaka jest wysokość opłaty adiacenckiej?
Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej jest ustalana przez radę gminy w drodze uchwały. Stawka procentowa opłaty adiacenkiej nie może być większa niż 30% różnicy wartości nieruchomości.
Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić, jeżeli w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale nieruchomości stało się prawomocne, obowiązywała uchwała rady gminy, w której została ustalona stawka procentowa opłaty adiacenckiej. Do ustalenia opłaty adiacenckiej przyjmuje się stawkę procentową obowiązującą w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale nieruchomości stało się prawomocne.
Jak oblicza się wartość nieruchomości?
Wartość nieruchomości przed podziałem i po podziale określa się według cen na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Stan nieruchomości przed podziałem przyjmuje się na dzień wydania decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości, a stan nieruchomości po podziale przyjmuje się na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne, przy czym nie uwzględnia się części składowych nieruchomości. Wartość nieruchomości przyjmuje się jako sumę wartości działek możliwych do samodzielnego zagospodarowania wchodzących w skład nieruchomości podlegającej podziałowi.