Prawo handlowe
Pomoc prawna obejmuje doradztwo prawne dotyczące zakładania i rejestracji podmiotów gospodarczych, przygotowanie projektów dokumentów niezbędnych do założenia oraz rejestracji podmiotów gospodarczych, a także reprezentację w postępowaniu o rejestrację tych podmiotów, tj.
– jednoosobowej działalności gospodarczej,
– wspólników spółki cywilnej,
– spółki jawnej,
– spółki partnerskiej,
– spółki komandytowej,
– spółki komandytowo-akcyjnej,
– spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
– prostej spółki akcyjnej,
– spółki akcyjnej,
– spółki europejskiej.
Pomoc prawna obejmuje czynności rejestracyjne za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych i Portalu S24.
Pomoc prawna obejmuje stałą obsługę prawną podmiotów gospodarczych, na którą składa się doradztwo, sporządzanie opinii prawnych, reprezentacja przed organami państwowymi i samorządowymi, prowadzenie negocjacji, przygotowanie audytów, raportów, projektów dokumentów wewnętrznych, rozwiązywanie ujawniających się na bieżąco problemów prawnych, informowanie o zmianach w prawie, w szczególności:
– przygotowanie i opiniowanie umów,
– opracowanie uchwał, regulaminów wewnętrznych, umów, ogólnych warunków umów, statutów, protokołów, itp.,
– transakcje M&A,
– udział w posiedzeniach organów spółki,
– doradztwo w zakresie rozpatrywania skarg i reklamacji,
– negocjowanie umów,
– przeprowadzanie audytów,
– windykacja,
– reprezentacja w postępowaniach sądowych,
– dostosowanie dokumentów prawnych do bieżącego stanu prawnego,
– szkolenia w zakresie zmian w prawie,
– reprezentacja w korespondencji z klientami lub kontrahentami,
– zgłaszanie wniosków o rejestrację zmian do sądu rejestrowego,
– wysyłanie informacji o złożonym sprawozdaniu finansowym wraz z dokumentami do Repozytorium Dokumentów Finansowych.
Pomoc prawna obejmuje reprezentację podmiotów gospodarczych w postępowaniach wynikających ze sporów między wspólnikami, członkami zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, w szczególności dotyczących:
– zapłaty wynagrodzenia,
– wypłaty dywidendy,
– odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce,
– zasad udziału w zyskach spółki,
– dysponowania majątkiem spółki,
– uchwalania dopłat,
– przymusowego umorzenia udziałów,
– wyłączenia (wykluczenia) wspólnika ze spółki,
– naruszenia zakazu konkurencji,
– zaskarżania uchwał zgromadzeń wspólników lub akcjonariuszy,
– nakazu zachowania poufności,
– pokrycia straty,
– zmiany przeznaczenia kapitału.
Reprezentacja w postępowaniach sądowych może dotyczyć w szczególności postępowań w sprawie o:
– pozbawienie prawa reprezentacji wspólnika spółki osobowej,
– zwolnienie wspólnika z obowiązku prowadzenia spraw spółki,
– rozwiązanie spółki osobowej,
– rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
– wyłączenie wspólnika spółki osobowej,
– wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
– naprawienie szkody wyrządzonej spółce przez członka zarządu (actio pro socio),
– stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia wspólników lub uchwały walnego zgromadzenia,
– uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia.
Pomoc prawna obejmuje reprezentację podmiotów gospodarczych w postępowaniach wynikających ze sporów podmiotów gospodarczych z podmiotami trzecimi, tj. klientami, kontrahentami, organami państwowymi lub samorządowymi związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w szczególności związanych z:
– wykonanymi, nienależycie wykonanymi i niewykonanymi umowami,
– wyrządzoną szkodą lub krzywdą,
– naruszeniem praw autorskich i praw własności przemysłowej,
– nieuczciwą konkurencją,
– ochroną danych osobowych,
– czynami niedozwolonymi,
– odpowiedzialnością za długi,
– dokonanymi czynnościami prawnymi.
Pomoc prawna obejmuje doradztwo prawne, przygotowanie projektów dokumentów oraz obsługę prawną połączenia spółek, w tym także rejestrację zmian w sądzie rejestrowym.
Pomoc prawna jest świadczona zarówno, gdy chodzi o połączenie spółek osobowych, jak i kapitałowych, przez zawiązanie nowej spółki albo przejęcie jednej spółki przez drugą. Pomoc prawna jest udzielana odnośnie do połączenia między spółkami krajowymi, jak
i połączenia spółki krajowej i zagranicznej (połączenie transgraniczne).
Zgodnie z art. 491 k.s.h. Spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa, z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej, nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.
Spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą się łączyć ze spółką zagraniczną, o której mowa w art. 119 pkt 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek (Dz.Urz. UE L 169 z 30.06.2017, str. 46-127, z późn. zm.27), utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (połączenie transgraniczne).
Spółki osobowe mogą się łączyć ze sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej albo spółki komandytowo-akcyjnej albo przejęcie przez spółkę komandytowo-akcyjną.
Nie może się łączyć spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.
W myśl art. 492 § 1 k.s.h. Połączenie może być dokonane:
- przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);
- przez zawiązanie spółki kapitałowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały albo akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
Na podstawie art. 493 § 1 k.s.h. spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Według zaś art. 493 § 2 k.s.h. połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, z uwzględnieniem art. 507. Zgodnie z art. 493 § 3 k.s.h. wykreślenie z rejestru spółki przejmowanej nie może nastąpić przed dniem zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej, jeżeli takie podwyższenie ma nastąpić, i przed dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmowanej. Na mocy art. 493 § 4 k.s.h. wykreślenie spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki nie może nastąpić przed dniem wpisania do rejestru nowej spółki. W myśl art. 493 § 5 k.s.h. wykreślenie z rejestru, o którym mowa w § 3 i § 4, następuje z urzędu.
Ustawodawca określa także skutki połączenia. Zgodnie z art. 494 § 1 k.s.h. spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Według art. 494 § 2 k.s.h. na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej. Na podstawie art. 494 § 3 k.s.h. ujawnienie w księgach wieczystych lub rejestrach przejścia na spółkę przejmującą albo na spółkę nowo zawiązaną praw ujawnionych w tych księgach lub rejestrach następuje na wniosek tej spółki. Według art. 494 § 4 k.s.h. z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki stają się wspólnikami spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej. Przewiduje się także wyłączenie sukcesji. Na mocy art. 494 § 5 k.s.h. przepisu § 2 nie stosuje się do zezwoleń i koncesji udzielonych spółce będącej instytucją finansową, jeżeli organ, który wydał zezwolenie lub udzielił koncesji, złożył sprzeciw w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia.
Pomoc prawna obejmuje doradztwo prawne, przygotowanie projektów dokumentów oraz obsługę prawną podziału spółek, w tym także rejestrację zmian w sądzie rejestrowym, bez względu na sposób podziału.
Zgodnie z art. 528 § 1 k.s.h. spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. Według art. 528 § 11 k.s.h. spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek mających formę wymienioną w załączniku II do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek, utworzonych zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mających siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, pod warunkiem że co najmniej dwie ze spółek uczestniczących w podziale podlegają prawu różnych państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw-stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (podział transgraniczny). Istotnie zawężona jest możliwość podziału spółki osobowej. Zgodnie bowiem z art. 528 § 2 k.s.h. spółka osobowa inna niż spółka komandytowo-akcyjna nie podlega podziałowi. Ponadto, według art. 528 § 3 k.s.h. nie może być dzielona spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.
Ustawodawca wyróżnia kilka sposobów podziału spółki. Na podstawie art. 529 § 1 k.s.h. podział może być dokonany:
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);
- przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
- przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);
- przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).
Ustawodawca precyzyjnie określa także dzień podziału i dzień wydzielenia. Według art. 530 § 1 k.s.h. spółka dzielona zostaje rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w dniu wykreślenia jej z rejestru (dzień podziału). Zgodnie zaś z art. 530 § 2 k.s.h. przepis § 1 nie dotyczy podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie. Wydzielenie albo wyodrębnienie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na spółkę istniejącą wydzielenie albo wyodrębnienie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej lub emisji przez spółkę przejmującą nowych akcji bez wartości nominalnej (dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia).
Skutkami podziału zgodnie z art. 531 § 1 k.s.h. jest to, że spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. Według art. 531 § 2 k.s.h. na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.
Nieprzypisane do spółki przejmującej lub spółek nowo zawiązanych składniki majątkowe lub zobowiązania pozostają powiązane z nimi wszystkimi. Art. 531 § 3 k.s.h. stanowi, że do składników majątku spółki dzielonej nieprzypisanych w planie podziału określonej spółce przejmującej lub spółce nowo zawiązanej stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Udział spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej we wspólności jest proporcjonalny do wartości aktywów przypadających każdej z tych spółek w planie podziału. Za zobowiązania spółki dzielonej, nieprzypisane w planie podziału spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym, spółki te odpowiadają solidarnie.
Pomimo przejścia składników majątkowych, spółki powinny dbać o ujawnienie zgodność wpisów w rejestrach i księgach wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym. Według bowiem art. 531 § 4 k.s.h. ujawnienie w księgach wieczystych lub rejestrach przejścia na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane praw ujawnionych w tych księgach lub rejestrach następuje na wniosek tych spółek.
Pomoc prawna obejmuje doradztwo prawne, przygotowanie projektów dokumentów oraz obsługę prawną przekształcenia spółek osobowych i kapitałowych lub jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, w tym rejestrację zmian w sądzie rejestrowym. Obsługa prawna jest realizowana dla przekształceń krajowych i transgranicznych.
Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Według art. 551 § 11 k.s.h. spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą być przekształcone w spółkę zagraniczną mającą formę wymienioną w załączniku II do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek, podlegającą prawu państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, z jednoczesnym przeniesieniem co najmniej siedziby statutowej do tego państwa (przekształcenie transgraniczne). Ograniczenia dotyczą przekształcenia spółki cywilnej. Zgodnie z art. 551 § 2 k.s.h. spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. Przepis ten nie narusza przepisów art. 26 § 4-6. Do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym że do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5. Ustawodawca wprowadza przesłankę negatywną przekształcenia. Na podstawie art. 551 § 4 k.s.h. nie może być przekształcana spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości. Szczególną sytuację reguluje zaś art. 551 § 5 k.s.h. Według niego przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221, 641, 803, 1414 i 2029) – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).
Ustawodawca określa precyzyjnie dzień przekształcenia. Według art. 552 k.s.h. spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.
Skutki przekształcenia zostały zaś uregulowane w art. 553 k.s.h. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, z uwzględnieniem art. 5761.
Pomoc prawna obejmuje doradztwo prawne, przygotowanie projektów dokumentów oraz obsługę prawną likwidacji i rozwiązania spółek.
Przyczyny rozwiązania wspólne dla spółek osobowych i kapitałowych:
- upływ czasu, na jaki spółka została zawarta,
- osiągnięcie celu, który został wskazany w umowie lub statucie spółki,
- uchwała wspólników lub akcjonariuszy spółki,
- rozwiązanie spółki przez sąd w drodze powództwa o rozwiązanie,
- zakończenie postępowania upadłościowego spółki.
W spółkach osobowych poza powyższymi przypadkami przyczynę rozwiązania spółki może stanowić:
- śmierć wspólnika,
- ogłoszenie upadłości wspólnika,
- utrata uprawnień do wykonywania wolnego zawodu przez wszystkich wspólników spółki partnerskiej lub w taki sposób, że tylko jeden z nich zachował uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu.
W spółkach kapitałowych poza powyższymi ogólnymi przyczynami rozwiązanie spółki może dodatkowo wynikać z tego, że:
- przedmiot działalności spółki określony w umowie albo statucie jest sprzeczny z prawem,
- umowa albo statut spółki nie zawiera postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki, kapitału zakładowego lub wkładów,
- wszystkie osoby zawierające umowę spółki albo podpisujące statut nie miały zdolności do czynności prawnych w chwili ich dokonywania.
Spółka, co do której zachodzą przesłanki jej rozwiązania, przechodzi w stan likwidacji. Na potrzeby likwidacji spółki powołuje się likwidatora. Rozpoczęcie likwidacji spółki należy zgłosić do rejestru. Konieczne jest sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji. Likwidator podejmuje czynności mające na celu ściągnięcie wierzytelności spółki i spłatę jej zobowiązań. Jeśli po spłacie zobowiązań pozostaje majątek, może on być podzielony między wspólników spółki. Po zakończeniu czynności likwidacyjnych składa się wniosek o wykreślenie spółki z rejestru spółek handlowych.
Ustawodawca przewidział szczegółową regulację dotyczącą rozwiązywania i likwidacji spółek osobowych i kapitałowych.
Spółka przestaje istnieć dopiero z chwilą wykreślenia jej z rejestru spółek handlowych po zakończeniu likwidacji.